מידע למבקר ולמדריך:

גבעת התחמושת עברה מספר גלגולים במהלך ההיסטוריה.

בתקופת המנדט, (1917- 1948), בנו הבריטים במורד הגבעה את בית הספר לשוטרים, ובחרו למקם בגבעה עצמה את בונקר אספקת התחמושת, ומכאן שם המקום.

במלחמת העצמאות, (30 בנובמבר 1947- 20 ביולי 1949), הגבעה נכבשה על ידי הירדנים והייתה למוצב צבאי, מבוצר בתעלות ובונקרים, בסמוך לקו העירוני.

במלחמת ששת הימים , בשתיים לפנות בוקר, ב-6.6.67 הגיע גדוד 66 של חטיבת הצנחנים במיל’ למקום, ובקרב עקוב מדם, לשני הצדדים, הצליחו הלוחמים לכבוש את הגבעה מידי הירדנים ובכך לפתוח את הדרך להר הצופים ולעיר העתיקה. בקרב זה נפגעו רוב המפקדים ורבים מכירים אותו כקרב אותו ניצחו טוראים.

כיום, גבעת התחמושת הוא אתר מורשת, חינוך והנצחה לציון שחרורה ואיחודה של ירושלים במלחמת ששת הימים. בקרבות נפלו 182 לוחמי החטיבה הירושלמית, חטיבת שריון הראל, חטיבת הצנחנים וחיל האוויר.

תרומות לפיתוח האתר תתקבלנה בברכה, במשרד הקבלה של האתר.

שעות הפתיחה:

ימים א’- ה’ : 9:00- 17:00

יום ו’: 9:00- 13:00

במקום חניון רחב ידיים וגן ציבורי עם מתקני פיקניק ושירותים ציבוריים.

הביקור באתר כולל:

מיצג אור קולי חדש עם דגם של ירושלים ערב מלחמת ששת הימים בנושא: “הקו העירוני והמערכה על ירושלים”(באורך 22 דקות, עברית/אנגלית).

מוזיאון ובו תצוגה בנושא המערכה על איחודה של ירושלים במלחמת ששת הימים וזכרם של 182 הנופלים במערכה זו.

סרט: “ירושלים במלחמת ששת הימים” (באורך 22 דקות, ב6 שפות: עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית, ספרדית ופורטוגזית), באודיטוריום שבמוזיאון.

אנדרטה לזכרם של הנופלים מגדוד 66 של הצנחנים (אשר לחמו בגבעת התחמושת וסביבתה).

  • הביקור במיצג האור קולי -“הקו העירוני” או הסרט באודיטוריום: עלות לאדם כ – 12 ₪
  • הכניסה לאתר הקרב ולאנדרטאות ללא תשלום.

מרכז הדרכה וחינוך:

סיורי מורשת קרב מודרכים באתר ביום ובלילה.

מפגשים עם לוחמים, בתאום מראש.

הפעלות לילדים, נוער ומבוגרים.

סדנאות, הרצאות, ימי עיון, כנסים, טקסים ואירועים (בר-מצווה, להיות אזרח וכו’) בכל שעות היממה. בארגון של גבעת התחמושת או השכרה לגופים חיצוניים (ראה מתקני האתר).

באתר ספרייה נרחבת בתחום המערכות על ירושלים והלוחם היהודי בצבאות העולם, הכוללת חומרים ייחודיים ומאגר מידע ממוחשב. אנו מלווים תלמידים וסטודנטים בכתיבת גאוטופים ועבודות סמינריוניות בנושאי מורשת קרב.

מתקנים באתר:

מקהלים (אמפיתיאטראות) : מקהל גדול הממוקם אל מול מסך ענק, מורכב מחלק מרכזי המכיל עד 800 מקומות ישיבה וצדדי המכיל 1200 נוספים. מקהל קטן המכיל עד 120 מקומות ישיבה.

אולם להתכנסות של קבוצות עד 300 איש ואודיטוריום (אולם קולנוע/תיאטרון) המכיל עד 140 מושבים.

2 כיתות לימוד עד 40 איש.

לפרטים ותאום, נא לפנות ל: